Lubojaty

Oficiální stránky obce Lubojaty a tvoje nebo moje :-)

Znak obce Lubojat z počátku dvacátého století.


Laubias znak obce Lubojaty

Znak obce Lubojat jsem s přispěním p. Kovářové nalezl v digitální knihovně Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě, v desátém vydání dvanáctého ročníku periodika Das Kuhländchen z roku 1930 na stránce 155..

www.svkos.cz

Překlad textu z obrázku.

LAUBIAS. Znak ukazuje: Srdce, z nějž vyrůstá květina se třemi stvoly. Srdce je symbolem planoucí lidské lásky, rudé srdce (starohornoněm. Ruothart) představuje pravou vládu, vládu práva. Ve starohornoněmčině: lab, labe znamená živit, potrava, lîp či lîb znamená tělo resp. život. Laubias byla tichá, pokojná louka, životního štěstí zdejších oddanných obyvatel, možná místo pokoje a uctívání, neboť srdce představuje i starogermánský symbol Matky Země, také nazývané „Artha“ či „Hertha“ – tedy Srdečná. Pokud si tedy naši předci zvolili do svého znaku srdce, tak tomu učinili za účelem hlubokosmyslného náznaku, stejně tak, jako tři květiny ve znaku symbolizují spojení sil, množení a společenství (výhonek života).
Z originálu přeložil: P. Polák.

KATEGORIE - Archiv aktualit, Kroniky a historieLeden 16th, 2014

3 koment. k článku - “Znak obce Lubojat z počátku dvacátého století.”

  1. Od: Kučera Vladislav

    Těší mě, že jsi našel odkaz na článek, který jsem ti ukazoval. Nechápu, jak se někdo může chlubit cizím peřím.
    Vladislav Kučera

  2. Od: admin

    Ahoj Vládíku,
    jsem potěšen, že jsi se konečně stal přítelem internetu a máš radost z mé usilovné, mravenčí práce. Mohu Tě ujistit, že taky nechápu, jak se někdo může chlubit cizím peřím.
    Měj se O. Němec.

  3. Od: Lenka L.

    No tak já bych v tom viděla spíše řepu, než srdce. Řeponi 🙂

Napsat komentář


Redakce lubojaty.cz si vyhrazuje právo mazat podle vlastního uvážení texty anonymní, urážlivé, agresivní, úmyslně komolené a také zjevné provokace.

function openCmp(event){ event.preventDefault(); event.stopPropagation(); scmp.open(); }}