Lubojaty

Oficiální stránky obce Lubojaty a tvoje nebo moje :-)

Články z novin – Lysá hora na handbiku 2003

Články z novin o výjezdu Lysé hory na handbikuMF Dnes 8.září 2003

PETR BROULÍK - Publicistika - Kraj Moravskoslezský

Ochrnutý muž zdolal Lysou horu


Lysá hora - Tak to je tedy výkon, držte se, slyšel mnohokrát od kolemjdoucích turistů a cyklistů vozíčkář Oldřich Němec, když v sobotu přes poledne zdolával na speciálním kole na ruční pohon nejvyšší vrchol Beskyd Lysou horu.
Bývalý pětačtyřicetiletý amatérský cyklista a sportovec z Lubojat na Novojičínsku utrpěl právě na kole v roce 1998 těžký úraz a ochrnul na osmdesát procent těla. I přes tento handicap se zúčastňuje dál závodů na speciálních kolech a letos vytvořil společně s o čtyři roky mladším Milanem Kupčákem nový český rekord v cyklistickém maratónu dvojic v kategorii tělesně postižených.
Oldřich Němec vyrazil v sobotu z Nošovic na pětadvacetikilometrovou trasu na Lysou horu v deset hodin. Jen jednou si předtím stoupání na vrchol zkusil. "To jsem jel jeden kilometr na Lysou asi půl hodiny," svěřil se borec. Proto počítal, že na vrcholu bude zhruba mezi třetí a čtvrtou hodinou odpolední.
Nakonec se tento odhad ukázal jako dost mylný a postižený muž se objevil mezi nadšenými turisty na Lysé hoře v půl druhé odpoledne.
"Pořád jsem si myslel, že přijde někde na trase krize, ale nic se nedělo," řekl Oldřich Němec, když se v cíli vydýchával ze závěrečného stoupáku nejvyššího vrcholu Beskyd. "Teď tu budu muset počkat na přátele, kteří mne tu měli vítat. Trochu mne podcenili," řekl spokojený invalidní sportovec.
Doprovod na trase mu dělaly dcera Kateřina a její kamarádka. Pod konečným stoupákem na vrchol, když už opět otec mizel v zákrutě stoupání, prohlásila dcera Katka s úsměvem: "To jsme si ale nedohodli, že pojede tak rychle."
Oldřich Němec řekl, že zdolat Lysou horu se rozhodl i proto, že před nedávnem jeho přítel Marcel Pipek vyjel na podobném stroji Praděd.
"Možná jednou zkusíme vyjet nějakou ještě vyšší horu," řekl Oldřich Němec, když se k večeru chystal na sešup z Lysé hory dolů.

Ochrnutý muž zdolal Lysou horu

Foto: V CÍLI. Pětačtyřicetiletý invalida Oldřich Němec dorazil z Nošovic na Lysou horu za tři a půl hodiny. Jeho "doprovodný tým" tvořily dcera Katka a její kamarádka.
FOTO: MAFA - ALEXANDR SATINSKÝ

Foto: NA TRASE. Oldřich Němec vyjel Lysou horu za dvě hodiny. Poslední kilometry častěji pil, jednou si převlékl triko a často sklízel u turistů a cyklistů obdiv.
FOTO: MAFA - ALEXANDR SATINSKÝ

Foto: CO DÁL? Lysou horou to nekončí. Oldřich Němec přemýšlí o dalších výkonech v cyklistice postižených.
FOTO: MAFA - ALEXANDR SATINSKÝ

 

Deník 8.září 2003


Vozíčkář pokořil nejvyšší vrchol Beskyd, Lysou horu


Jitka HrivňákováLysá hora/Nošovice • Cyklista-vozíčkář Oldřich Němec z Lubojat si splnil další životní cíl. V sobotu pokořil nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd - Lysou horu. „Když jsem se o to pokoušel poprvé před dvěma lety, polámal jsem vozík. Ted'se mi to konečně podařilo," usmívá se spokojeně sportovec, který je po úrazu již šest let zcela odkázán na invalidní vozík. „Celé Beskydy vidím jako na dlani doma z terasy. Lysá, ta mě provokovala již dlouho," vzpomíná bývalý aktivní sportovec, který se neustále pokouší překonávat vlastní rekordyTrasu od brány pivovaru Radegast v Nošovicích až na vrchol Lysé do výše 1324 metrů nad mořem zvládl za neuvěřitelných tři a půl hodiny. Spolu s ním vyrazili na Lysou i kamarádi cyklisté a dvacetiletá dcera Kateřina, která jej věrně provází na většině cest a soutěží. „S manželkou, která šla pěšky z Frýdlantu, jsme si dali na vrcholku sraz ve tři odpoledne. Nečekal jsem, že tam budu o hodinu a půl dříve," říká Němec. Zpátky to zvládl za padesát minut a předjížděl i cyklisty.Cestou měl, jak sám říká, jedinou krizi, a to na šestém kilometru stoupání. Začal totiž trénovat podle tepoměru, který hlídá všechny funkce v těle. „Zvolnil jsem tempo, a od sedmého kilometru to už zase bylo v pohodě. Jen jsem sledoval ruce, jak šlapou. Bylo krásně, takže se mi jelo super."Oldřich Němec, který je členem Sportovního klubu vozíčkářů ve Frýdku-Místku, ročně natrénuje zhruba tři tisíce kilometrů. Teprve letos si však díky sponzorům mohl pořídit speciální závodní tříkolku se sportovní úpravou na ruční pohon v hodnotě více než sto tisíc korun. Již v srpnu na ní spolu s kolegou Milanem Kupčákem úspěšně absolvoval Lichnovskou padesátku, hned o týden později jel ve Vídni mezinárodní závod pro vozíčkáře, který je součástí evropské soutěže, zanedlouho se chystá na další závod do německého Heidelbergu. A příští rok? Jeho snem je nyní účast na paralympiádě v Aténách. „Ale to je ještě příliš daleko," dodává.Vozíčkář pokořil nejvyšší vrchol Beskyd, Lysou horu
Oldřich Němec na speciálním sportovním vozíku v doprovodu své dcery Kateřiny a sousedky Jany Richterové v cíli trasy u pivovaru Radegast. Právě mají za sebou padesátikilometrovou trasu s tisícimetrovým převýšením na vrchol Lysé hory. FOTO JITKA HRIVŇÁKOVÁ

Právo 8.září 2003


Vozíčkář zdolal Lysou horu


Na speciálním cyklistickém vozíku zdolal v sobotu vozíčkář Oldřich Němec (45) z Lubojat na Novojičínsku Lysou horu. Trasu z Nošovic na nejvyšší vrchol Beskyd (1323 m n. m.) vyjel za neuvěřitelných 3 a půl hodiny a pak za pouhých padesát minut sjel z Lysé hory zpět před nošovický pivovar. Ujel padesát kilometrů průměrnou rychlostí 11,5 km/hod.„Dařilo se mi do 22. kilometru trasy, tedy asi šestého kilometru prudkého stoupání. Tam jsem měl trochu krizi. Ale to už jsem věděl, že čas mám dobrý - zapisovala mi ho dcera Katka (20), která mě doprovázela se svou kamarádkou Janou Richterovou," svěřil se Právu Němec po dojezdu do cíle.„Mám tepoměr, takže si můžu sledovat tep, nemohu se tak přetáhnout. Při stoupání do kopce jsem měl 180, ale jednou mi zaševelilo srdce a tep mi vyskočil na 226. Naštěstí to trvalo jen chvíli," líčil.Původně předpokládal, že na vrchol vyjede za pět hodin. Cyklistika byla a je velkým Němcovým koníčkem. Avšak před pěti lety po pádu z kola ochrnul a nyní neovládá osmdesát procent těla.Letos na speciálním cyklistickém vozíku najel už kolem 2 tisíc kilometrů. V srpnu spolu s Milanem Kupčákem z Lichnova ujeli na 24hodinovém cyklistickém závodě dvojic 435 km s průměrnoú rychlostí 18 km/hod. a jejich výkon bude zapsán do českého vydání Guinnessovy knihy rekordů. (ab) Vozíčkář zdolal Lysou horu
Oldřich Němec v doprovodu dcery Katky (vlevo) a její kamarádky Jany Richterové při příjezdu do cíle v Nošovicích Foto PRÁVO – Anna Bortlíčková

Horník


Vozíčkář pokořil Lysou horu


„Koukám, jak mi šlapou ruce, říká cyklista Olin Němec z Lubojat BESKYDY (tera). V sobotu 6. září vyrazil přesně v deset hodin dopoledne od pivovaru Radegast v Nošovicích cyklistický peloton směřující na Lysou horu, nejvyšší bod Beskyd. Vozíčkář Olin Němec z Lubojat odstartoval v doprovodu svých přátel k dalšímu ze svých osobních sportovních vrcholů...Se svými kamarády zdolal Lysou naposledy před šesti lety. Tehdy ještě žil běžným životem snad každého z nás, jen obohaceným o velkého koníčka cyklistiku. Jenže v jeden říjnový den před šesti lety se vše změnilo... Po pádu z kola Olin Němec ve svých 39 letech ochrnul. A přestože člověk na to zlé, co jej potká, většinou zanevře, u Olina tomu bylo naopak. „Tenkrát mi kolo fyzické zdraví vzalo, dnes mi psychické zdraví dodává. Člověk by se neměl vzdávat," říká muž, který svým přístupem k životu spojuje dva zdánlivě rozdílné světy - svět takzvaně zdravých, se světem vozíčkářů. A tak denně ujede na speciálním kole několik desítek kilometrů, ročně absolvuje řadu cyklistických závodů. Vozíčkář pokořil Lysou horu
Letos v srpnu se spolu s postiženými ze sedmi zemí Evropy zúčastnil mezinárodního závodu pro vozíčkáře. A ve stejném měsíci vytvořil na čtyňadvacetihodinovém cyklistickém závodě dvojic jedinou vozíčkářskou s Milanem Kupčákem z Lichnova. Ujeli neuvěřitelných 435,019 km s průměrnou rychlostí 18 km/hod., čímž překonali rekord z roku 2000 a budou zapsáni do českého vydání Guinnessovy knihy rekordů.A pořád jede dál... „Doma vidím z terasy panorama Beskyd. Lysá mě neustále provokovala," usmívá se Olin. A tak se rozhodl zdolat převýšení, které dělá potíže i zdravým cyklistům. Svou osobní laťku zlomil v sobotu 6. září za neuvěřitelné tň a půl hodiny „Krize přišla na šestém kilometru stoupání. Ale zvolnil jsem tempo, koukal, jak mi šlapou ruce, a vše bylo za chvíli v pohodě," dodává muž, který svým odhodláním neustále motivuje a „hecuje" ostatní vozíčkáře, aby žili plnohodnotný, pestrý život. A nejen vozíčkáře...

 

function openCmp(event){ event.preventDefault(); event.stopPropagation(); scmp.open(); }}