Lubojaty

Oficiální stránky obce Lubojaty a tvoje nebo moje :-)

Články z novin – 24 hodin okolo Lichnova

PRÁVO 8.srpna 2003

Sport

Dva invalidní cyklisté se pokusí o zápis do Guinnessovy knihy

Anna BORTLÍČKOVÁ

Vytvořit oficiální český rekord v cyklistickém maratónu dvojic v kategorii tělesně postižených se pokusí v pátek a sobotu dva členové Sportovního klubu vozíčkářů ve Frýdku-Místku.

V maratónu 24 hodin okolo Lichnova budou na speciálních tříkolkách startovat Milan Kupčák (41) a Oldřich Němec (45). Kupčák v Lichnově závodil před nehodou na kole, která jej v roce 1997 upoutala na invalidní vozík. Němec z Lubojat u Bílovce mezi handicapovanými sportovci již proslul svými dálkovými výjezdy na přídavném adaptéru k invalidnímu vozíku a účastí k závodě 1100 km kolem České republiky v roce 1999.

Již 18. ročník velmi náročného maratónu začne v pátek v 17 hodin v Lichnově u Frenštátu pod Radhoštěm. Cílem účastníků je najet za 24 hodin co nejvíce kilometrů na trase vedoucí po okruhu dlouhém 9,8 km s převýšením 60 metrů. Startovat bude bezmála 60 cyklistů, mezi nimiž bude po třech letech opět dvojice tělesně postižených.

Závod 24 hodin okolo Lichnova

Handicapovaní borci budou na speciální tříkolce, tzv. handbiku, usilovat o zápis do české verze Guinnessovy knihy rekordů. Dosavadní rekord, který ovšem nemá punc „oficiální“ drží z roku 2000 Radim Lanča s Radkem Krupou ze stejného klubu. Tehdy na jednom handbiku ujeli celkem 267,7 km.

„Jsem trochu nervózní, měl jsem angínu a teprve předevčírem jsem dobral antibiotika. Sám jsem zvědavý, jak to dopadne,“ svěřil se Právu Oldřich Němec, který od jara najezdil 1400 kilometrů.

„Kupčák a Němec maratón v Lichnově berou spíše jako zkoušku své psychické odolnosti a zároveň jako ostrý trénink před svou účastí v maratónu ve Vídni, který je započítáván do seriálu závodů EHC 2003 (European handcycling circuit). Zastavit je může jen nepřízeň počasí," řekl šéf Sportovního klubu vozíčkářů Radek Krupa, který v letošním ročníku Lichnova bude fungovat v podpůrném týmu této dvojice, dříve však už dvakrát závod jel.

„Proč letos nejedu taky? Prostě nemám čas si shánět sponzora pro speciál," dodal Krupa. Cena speciální tříkolky se totiž pohybuje kolem 100 tisic korun.

DENÍK 9.srpna 2003

Vozíčkáři se pokoušejí o nový český rekord

Frýdek-Místek/Lichnov • O vytvoření nového českého rekordu handbikeru v jízdě dvojic se ve čtyřiadvacetihodinovém cyklistickém závodu Okolo Lichnova pokoušejí od včerejšího odpoledne i dva členové Sportovního klubu vozíčkářů Frýdek-Místek Oldřich Němec a Milan Kupčák. Do cíle by měli dorazit dnes v 17 hodin.

V téměř šedesátičlenném pelotonu jsou jediní, kteří jedou maratonský závod na speciálních tříkolkách se sportovní úpravou na ruční pohon. „Dohromady nám je sice 86 let, snad ale nebudeme mezi závodníky nejstarší pár," doufá cyklista Olda Němec z Lubojat na Novojičínsku, který je podobně jako jeho kolega po úrazu při pádu z kola již několik let upoután na invalidní vozík.
Pokračování na str. 10

Pokračování ze str. I
Letos zatím najezdil šestnáct set kilometrů, poslední dva týdny však musel kvůli onemocnění trénink přerušit. „Snad to kolegovi nezkazím a úspěšně dojedeme do cíle," trochu se obává Němec. Druhý z dvojice Milan Kupčák se závodu Okolo Lichnova zúčastnil jako aktivní cyklista ještě před svým úrazem, letos poprvé však vyrazil na start v kategorii handicapovaných.

„Snad se nám rekord podaří a do české verze Guinnessovy knihy rekordů tak přibude další zápis. Pozvali jsme již i pelhřimovskou agenturu Dobrý den," doufá šéf sportovního klubu vozíčkářů Radek Krupa, který si náročný závod Okolo Lichnova ve dvojici s Radimem Lančou na vlastní kůži vyzkoušel již před dvěma lety. „Měli jsem však tehdy pouze jeden speciálně upravený invalidní vozík, na němž jsme se střídali," vzpomíná Krupa za dvojici, jíž se tehdy podařilo společně ujet 267,7 kilometru.

„Horko posledních dnů je sice nepříjemné, okruh však nemá žádné velké převýšení. Jde o to, chytit rytmus," dodává Oldřich Němec, který se každoročně snaží překonat své vlastní rekordy. Před dvěma lety se vydal na trať mezinárodního extrémního nonstop závodu kolem České republiky. Za 45 hodin se mu tehdy na invalidním vozíku doplněném adaptérem podařilo ujet 375 kilometrů. O příštím víkendu startuje na maratonu ve Vídni, který je součástí evropské soutěže handbikerů.

Již za necelí měsíc chystá další prověrku své sportovní zdatnosti - zdolat nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd Lysou horu. „Pokoušel jsem se o to již před dvěma lety a tehdy jsem málem přišel o vozík," dodává sportovec, jehož snem je příští rok účast na paralympiádě v Aténách.
Jitka Hrivňáková

24 hodin okolo LichnovaSe svým novým sportovním vozíkem je vozíčkář Oldřich Němec z Lubojat všude středem pozornosti. Nyní se pokouší o nový český rekord handbikerů-dvojic. FOTO JITKA HRIVŇÁKOVÁ

DENÍK 11.srpna 2003

Vozíčkáři rekord pokořili

Jiří Tomaškovič
Lichnov • Až na dno svých sil si z pátku na sobotu sáhli handicapovaní sportovci Milan Kupčák z Lichnova a Oldřich Němec z Lubojat na Novojičínsku. Závodníci Sportovního klubu vozíčkářů Frýdek-Místek splnili vytčený cíl a na čtyřiadvacetihodinovém cyklistickém závodě v Lichnově ustanovili oficiální český rekord na hodnotu 435,019 kilometru. Jejich výkon by tak díky přítomnosti komisaře z Agentury Dobrý den měl být zanesen do českého vydání Guinnessovy knihy rekordů.

Svou jízdou zároveň o 167 kilometrů pokořili rekord závodu, který před třemi lety vytvořili Radim Lanča a Radomír Krupa. „Je to skvělé. V noci ale byla zima a už se nám moc nechtělo. Překonali jsme se a jeli dál," líčil po dojezdu lichnovský Milan Kupčák. „Lidé mě znají, protože jsem tady doma, a fandili. Lichnovský závod je pro mne srdeční záležitostí. Zvládl jsem ho ještě před úrazem na kole a moc jsem chtěl jet znovu. Loni to nevyšlo, ale letos se mi Oldu podařilo přemluvit," dodal Kupčák.

Slova svého kolegy lubojatský Němec potvrdil. „Byl jsem k účasti vlastně dotlačen," řekl s úsměvem. „Nedávno jsem byl ale nemocný, a tak bylo trochu strachu, abych to Milanovi nekazil." Kromě zdravotní překážky znepříjemňovala Němcovi jízdu i technika. V noci se mu porouchala brzda. „Jezdil jsem s tím celou noc a na psychice to nepřidalo," přiznal.

Zda se novojičínští vozíčkáři postaví na start u lichnovské orlovny opět, není jisté. „Už když jsem jel na kole, tak jsem po závodě prohlásil, že podruhé nepojedu. Ale postupně to vyprchalo," prohlásil jednačtyřicetiletý Kupčák. Jeho partner hovořil o atakování vlastního rekordu opatrněji. „Nastavili jsme laťku poměrně vysoko a měl by ji překonat někdo mladší."

24 hodin okolo LichnovaPár sekund před startem popřál Oldřich Němec z Lubojat (vpravo) svému lichnovskému spolubojovníkovi Milanu Kupčákovi štěstí. FOTO JIŘÍ TOMAŠKOVIC

PRÁVO 11.srpna 2003

Invalidní cyklisté vytvořili neuvěřitelný rekord

Ivan Trnka Neuvěřitelný rekord vytvořili během 24hodinového cyklistického závodu v Lichnově u Frenštátu pod Radhoštěm dva invalidní členové Sportovního klubu vozíčkářů z Frýdku-Místku Milan Kupčák a Oldňch Němec. Na svých speciálech totiž ujeli vzdálenost 435 kilometrů, což jim dává právo, aby byla jejich jména nesmazatelně zapsána do Guinnessovy knihy rekordů. Průměrná rychlost přesáhla 18 kilometrů za hodinu.

Čtyřiadvacet hodin kroužili oba borci po okruhu a pravidelně se střídali. Nejsvízelnější byla situace zřejmě přes den. V pátek i sobotu bylo totiž nesnesitelné horko. Rozehřátý asfalt nevlídné klima ještě více umocňoval. Avšak ani jeden z cyklistů neuvažoval nad tím, že by boj vzdal. Jednačtyřicetiletý Kupčák a o čtyři roky starší Němec na tříkolkách od pátečních 17 hodin zdolávali okruh dlouhý 9,8 kilometru s převýšením 60 metrů. Během závodu měli i několik technických problémů.

„Přes den nevídané horko, v noci zase poměrně chladno. Je to ale lepší, než kdyby pršelo a byla zima i ve dne," usoudil Kupčák. Větší odhodlání musel do boje asi dát jeho kolega, ten totiž ještě ve středu polykal kvůli angíně antibiotika. Jednoznačně si však na dno svých sil sáhli oba dva. Odpovídalo tomu i množství zkonzumovaných nápojů. „Do poloviny závodu to poměrně šlo dobře, ale po dvanácti ujetých hodinách jsme se začali trápit," konstatoval Kupčák, který zaznamenal krizi hlavně nad ránem.

Kupčák závodil na kole před nehodou, která jej v roce 1997 upoutala na vozík. Němec je znám dálkovými jízdami na přídavném adaptéru k invalidnímu vozíku a účastí v závodě 1100 kilometrů kolem republiky v roce 1999. Je také přihlášen do maratónu, který se jede příští víkend ve Vídni. Na lichnovský maratón dohlíželi v pátek i sobotu komisaři z Agentury Dobrý den z Pelhřimova a výkon vítězů by měli zanést do známé Guinnessovy knihy rekordů. Dosud drželi neoficiální rekord z roku 2000 Radim Lanča a Radek Krupa ze stejného klubu, kteří ujeli 267,7 kilometru.

Závod 24 hodin okolo LichnovaTakto se plácnutím oba cyklisté střídali.
Foto PRÁVO – Ivan Trnka

REGION 12.srpna 2003

Vozíčkáři překonali český rekord

LICHNOV - Z pátku na sobotu se v Lichnově konal osmnáctý ročník cyklistického závodu dvojic - Lichnov 24. Absolutními vítězi se stala dvojice Martin Češka a Miroslav Živný, kteří ujeli téměř 864 kilometrů. Do dějin letošního závodu se ale nejvíce zapsali vozíčkáři Oldřich Němec a Milan Kupčák.

Handicapovaní sportovci Sportovního klubu vozíčkářů Frýdek-Místek ujeli za dvacet čtyři hodin 435,019 km a překonali tři roky starý rekord svých oddílových kolegů Radima Lanči a Radomíra Krupy takřka dvojnásobně. „Je to skvělé, závod se vydařil"hodnotil lichnovský Milan Kupčák. Technické problémy ale na trati sužovaly Oldřicha Němce z Lubojat. „Porouchala se mi brzda. Celou noc jsem musel víc tlačit do pedálů, protože mi brzdné gumy drhly o ráfek. " Osobním cílem postižených sportovců bylo ujet dohromady čtyřicet kol. V závěru přidali ještě každý dvě. „Místy už se nám nechtělo, ale vždy jsme se překonali. Mně se jelo nejhůř v noci, protože byla velká zima,"řekl Kupčák. Jeho partnerovi zase více vadilo denní horko. „Hlavně v závěru už jsem mlel z posledního, " přiznal se Němec.

Absolutní vítězství si z lichnovského okruhu odvezli Martin Češka a Miroslav Živný z Mladé Boleslavi. Průměrnou rychlostí 34 km/h absolvovali dohromady osmaosmdesát kol. Za absolutním rekordem trati zaostali o necelých čtyřicet devět kilometrů. „Letošní závod byl extrémně náročný. Přes den vedro a v noci zase velká zima, " podělili se o své dojmy šťastní vítězové. Radost jim nezkazil ani nepovedený útok na rekord. „Soupeři začátek přepálili a my jsme museli během dne ztrátu stahovat, což nám ubralo hodně sil. Příští rok to napravíme, " slíbili.

Ženskou kategorii vyhrála devatenáctiletá děvčata z Nového Jičína - Marie Bouchalová a Martina Matoušková. Společnými silami zvládla šedesát dvě kola, což při průměrné rychlosti 25,47 km/h dalo 611,378 km. Počet ujetých kilometrů ale nebyl rozhodující, více ženských dvojic se na start nepostavilo. „Konkurence nám trochu chyběla, ale my jsme chtěly především dojet, " uvedly amatérské cyklistky, které ale přípravu nepodcenily. „Udělaly jsme si malé soustředění v Maďarsku a Rakousku, " sdělily. Čerstvé absolventky Obchodně-podnikatelské střední školy v Novém Jičíně se už těší na příští rok. „Určitě opět přijedeme závodit, " smály se.

Po ukončení závodu byl odstartován jedenáctý ročník závodu dětí a mládeže. Děti nejdříve vyplnily test z pravidel silničního provozu a následně závodily na jedno kolo (9,8 km). Na start se přihlásilo 35 cyklistů a v jednotlivých kategoriích zvítězili:
Nikola Zátopková (Veřovice) - 10 až 12 let,
Dominika Brožová (Bordovice) - 13 až 15 let,
Petr Záruba (Příbor) - 10 až 12 let
a Martin Fojtík (Lichnov) 13 až 15 let.

Další výsledky - registrovaní:
1. Češka-Živný (863,532 km),
2. Bártik-Trchalík (852,897),
3. Mazur-Janda (796,331),
neregistrovaní do 65 let:
1. AdámekBártek (863,524),
2. Bartoň-Raška (854,873),
3. Knápek-Brož (843,094),
neregistrovaní nad 65 let:
1. Berka-Stárek (852,426),
2. Krchňák-Hlavatík (825,473),
3. Dědic-Spáčil (793,653),
ženy:
1. Bouchalová-Matoušková (611,378),
vozíčkáři:
1. Němec-Kupčák (435,019).
JIŘÍ TOMAŠKOVIČ

24 hodin okolo Lichnova
První metry z téměř půl tisíce ujetých na čtyřiadvacetihodinovém maratonu okolo Lichnova absolvoval domácí Milan Kupčák. Po hodině ho vystřídal Oldřich Němec z Lubojat. Vynikající spolupráce vynesla vozíčkáře na vrchol. Ustanovili oficiální český rekord na hodnotě 435,019 km.
foto: Jiří Tomaškovič

KOPŘIVNICKÉ NOVINY - 21. SRPNA

SPORT

V Lichnově se letos dočkali světového rekordu

L i c h n o v (jfk) - Osmnáctý ročník jedinečného cyklistického maratonu `Lichnov 24 hodin', na jehož start se 8. - 9. srpna postavilo 25 dvojic, přinesl světový rekord. Postarali se o něj vozíčkáři Oldřich Němec (Lubojaty) a Milan Kupčák (Lichnov), kteří na speciálně upravených trojkolkách ujeli neuvěřitelných 435,019 km. Starý rekord z roku 2000 Radima Lanči a Radomíra Krupy, činící 267,72 km, překonalo odvážné duo už v sobotu nad ránem, tedy ve chvíli, kde mělo k dobru ještě řadu hodin. Výkon bude zapsán do Guinnessovy knihy rekordů.

Další rekordy odolaly. Absolutní vítězové Martin Češka - Miroslav Živný z Mladé Boleslavi (kat. registrovaní) ujeli společnými silami 863,532 km, což znamená, že jejich průměrná rychlost činila 35,98 km/h. Na světový rekord 875,79 km, který drží od roku 2001 Slováci Martin Demko a Miroslav Kovačik, jeli poměrně dlouho, v závěru se jim však vymstil příliš rychlý začátek. „Byl to extrém, závodilo se už od druhého kola. Přepálilo se to a pak došly síly. Příště to napravíme," usmívali se vítězové, kteří závod jeli již poněkolikáté. Jako odměnu za vynikající výkon obdrželi nová kola, do Boleslavi na nich ale přesto, že to hlasatel avizoval, neodjeli. „Kola dáme na auto a dva dny budeme odpočívat," upřesnili.

Jen pár metrů za absolutními vítězi zůstali Jan Adámek s Janem Bártkem. Ujeli 863,524 km, což jim vyneslo prvenství v kategorii neregistrovaných do 65 let. Kategorii neregistrovaných nad 65 let vyhrála dvojice Vladimír Berka - Karel Stárek (852,426 kln):

Také letos byla na startu jedna ženská dvojice. Marie Bouchalová s Martinou Matouškovou z Nového Jičína ujely solidních 611,378 km. Na rekord 775,96 km, který od roku 2000 drží Kateřina Kolářová s Miloslavou Studenou, nemyslely. „Chtěly jsme hlavně dojet. Říkaly jsme si, že když ujedeme 600 km, tak budeme spokojené," svěřovala se nerozlučná dvojka, která se na závod připravovala v Maďarsku a Rakousku. Krizi na- trati si děvčata prožila v noci. „Jak začalo svítat, tak už to bylo lepší," shodovaly si letošní maturantky. Na kole prý závodně nejezdí, ale kdyby je nějaký klub oslovil, rády by to zkusily.

Výsledky závodu `Lichnov 24 hodin': registrovaní: 1. M. Češka, M. Živný (Mladá Boleslav) 863,532 km. 2. P. Bártík, J. Trchalík (Holešov, Lačnou) 852,897 km, 3. M. Mazur, P. Janda (M. Boleslav, Bakov n. J.) 796,331 km, neregistrovaní do 65 let: I. J. Adámek, J. Bártek (Stará Hělá) 863,524 km, 2. J. Bartoň, Z. Raška (Frenštát p. R.) 854;873 km, 3. M. Knápek, O. Brož (Frenštát p. R., Bordovice) 843,094 km, neregistrovaní nad 65 let: 1. V. Berka, K. Stárek (Pardubice, Žd'ár n. 5.) 852,426 km, 2. P. Krchňák, V. Hlavatík (Sviadnov, F-M) 825,473 km, 3. P. Dědic, J. Spáčil (Jeseník) 793,653 km, ženy: M. Bouchalová, M. Matoušková (N. Jičín) 611,378 kin, vozíčkáři: O. Němec, M. Kupčák (.Lubojaty, Lichnov) 435,019 km

24 hodin okolo Lichnova Milan Kupčák (vlevo) a. Oldřich Němec vvtvořili při lichnovském cyklomaratonu světový rekord v kategorii vuzíčkářů.
FOTO: DAVID MÁCHÁČEK

function openCmp(event){ event.preventDefault(); event.stopPropagation(); scmp.open(); }}