Lubojaty

Oficiální stránky obce Lubojaty a tvoje nebo moje :-)

Články z novin – Pivovarská cyklotrasa

Články z novin / Beskydy Radegast cyklotruck

Cyklostezka Radegast

DEN 1. 8. 2002

Beskydy protíná první pivovarská cyklotrasa.

Jitka Hrivňáková

Beskydy Radegast CykloTruck

Nošovice. Přibližně padesátka cyklistů, sportovců i rodin s dětmi vyrazila včera dopoledne od bran pivovaru Radegast na nově otevřenou cyklotrasu Beskydy Radegast CykloTruck. Trasa vede malebným prostředím Chráněné krajinné oblasti Beskydy, rekreačními oblastmi Žermanice a Těrlicko a měří celkem 53,5 kilometru. Nejvyšším místem, kterým cyklisté projedou, je Malá Prašivá v nadmořské výšce 706 metrů. Trasa vede kolem čtyřiceti hostinců a restaurací, v nichž si budou moci cyklisté odpočinout a osvěžit se.

Hospůdky většinou nabízejí i nealkoholická piva. "Značení je perfektní a birell se chladí," ubezpečila všechny Iva Marsová z úseku obchodu a distribuce Plzeňského Prazdroje, který vybudování cyklostezky financoval. První jízdu "pokřtili" i členové cyklistického klubu Joko Velamos. "Trasa je lehká až mírně těžká a absolvovat ji může skutečně každý, od rodin s dětmi až po sportovce. Hospůdky na trase jsou netradičním, ale příjemným zpestřením," komentoval Ladislav Novák, vedoucí týmu Joko.

Mezi startujícími byl i čtyřiačtyřicetiletý Oldřich Němec z Lubojat na Novojičínsku, který je po úrazu již pět let na invalidním vozíčku. Ten má nyní speciálně upraven a doplněn adaptérem. "Cyklistice jsem se věnoval předtím a není důvod, abych přestal. Ročně najezdím tak tři tisíce kilometrů, letos mám skluz, zatím jen 1400 kilometrů. Závodím dál, i když mnohdy jenom sám se sebou," doplnil zdravotně postižený sportovec, jehož snem je nyní najít sponzory, kteří mu pomohou financovat speciální vozík se sportovní úpravou. "Až na horu na Prašivou však raději nevyjedu. Zkoušel jsem to na Lysou horu a málem jsem přišel o vozík," dodává Němec.

Trasa cyklostezky vznikla ve spolupráci s Klubem českých turistů a Nadací Partnerství, a splňuje tak evropské standardy pro značení cyklotras. Pro cyklisty jsou v hospůdkách podél celé trasy připraveny speciální stojany na kola, k dispozici jim je podrobná cyklistická mapa a také originální razítka Beskydy Radegast CykloTruck. Stezka je napojena na mezinárodní cyklistický okruh euroregionem Těšínské Slezsko a cyklistickou Beskydsko-karpatskou magistrálu.

Na webových stránkách Beskyd si majitelé silničních, trekkingových i horských kol mohou podle své zdatnosti vybrat z 22 nabízených tras. Nejdelší a nejnáročnější je velký okruh, který měří bezmála 134 kilometrů.
FOTO PAVLA FUCIMANOVÁ

PRÁCA 1. augusta. 2002

Českí cyklisti majú svoju pivnú cestu.

(čtk,r) Beskydy Radegast CykloTruck

České Beskydy majú príjemnú novinku - 53kilometrov dlhú pivnú a cyklistickú cestu, ktorá spája 40 krčmičiek a reštaurácií. Trasu nazvanú Beskydy Radegast Cyklo Track otvorili včera v Nošoviciach na Frýdeckomístecku.
FOTO ČTK - DAN KRZYWOŇ

Cyklisté mají v Beskydech hospodskou stezku

31. července 2002

Cyklisté v Beskydech vyzkoušeli poprvé novou hospodskou cyklostezku. Trasa dlouhá třiapadesát kilometrů spojuje čtyřicet hospůdek a restaurací. Start začal ve středu v Nošovicích na Frýdeckomístecku. Už po prvních ujetých kilometrech však cyklisté odhalili na trase nedostatky - některá místa nejsou podle nich dostatečně značená.

"Úplně jsme minuli odbočku k chatě na vrchu Prašivá. Kus jsme se pak museli vracet," stěžovali si někteří.

Organizátoři však poukazují na to, že tato stezka je v České republice unikátní. "Na jihu jsou oblíbené stezky, které vedou po vinných sklípcích. Především v Rakousku s nimi mají dobré zkušenosti. V poslední době se proto začaly budovat i na jižní Moravě. U nás na severu máme zase pivo, takže i pivní stezku," říká hlavní organizátor Vítězslav Dohnal.

Mezi účastníky zahajovací jízdy byl i čtyřiačtyřicetiletý invalida Oldřich Němec z Novojičínska, který před pěti lety ochrnul po pádu z kola.

Dav cyklistů vyráží na hospodskou cyklostezku. (31.7. 2002)"Cyklistika mě dostala na vozík. Nyní mi zase pomáhá, abych se vrátil zpátky do života," svěřil se s tím, že na svém speciálně upraveném vozíku ujede ročně 3000 kilometrů. "Přední kolo si jednoduše přišroubuji. Místo nohama pak do pedálu
šlapu rukama," popsal Němec. 

Teplé počasí a strmé stoupání na nejvyšší bod stezky - vrch Prašivá (706 metrů nad mořem), dalo jezdcům zabrat. K cíli proto dojela jen hrstka vytrvalých. "Bylo to peklo. Už se těším na vychlazené pivečko. Dám si raději hned dvě," svěřil se cyklista zdolávající poslední metry kopce. "Stoupání bylo nekonečné," řekl další.

Policisté: na kolo bez alkoholu!
Policisté však všechny milovníky horské cyklistiky varují. "Kolo je dopravní prostředek stejně jako auto. I na něm se nesmí jezdit pod vlivem alkoholu," vzkázal jim policejní mluvčí Milan Klézl. Strážci zákona mohou opilci zakázat další jízdu.

Jde o přestupek, který může skončit i pokutou.  Lidé, kteří chtějí během prázdnin pivní stezku vyzkoušet, se však nemusejí bát. Podle dostupných informací se totiž policisté zatím nehodlají podrobněji zaměřit na jejich případné prohřešky.

Mezinárodní propojení
Stezka je napojena na nynější mezinárodní cyklistický okruh Euroregionem Těšínské Slezsko a cyklistickou Beskydsko-karpatskou magistrálu. 

Majitelé silničních, trekkingových i horských kol si mohou podle své zdatnosti vybrat z 22 nabízených tras. Nejdelší a nejnáročnější je velký okruh, který měří bezmála 134 kilometrů.

Kudy vede trasa Beskydy Radegast CykloTrack:
Nošovice – Dobrá – Lučina – Soběšovice - Horní Bludovice – Těrlicko – Albrechtice – Koňákov – Střítež – Smilovice – Komorní Lhotka – Vyšní Lhoty – Nižní Lhoty – Nošovice.
Délka: 53,3 km
Nejvyšší místo
: Vrch Malá Prašivá (706 m).

Na trase leží celkem 40 hostinců a restaurací, ve kterých si budou moci cyklisté odpočinout a osvěžit se. Nealkoholický Radegast Birell je jim ve většině provozoven k dispozici.

Zdro informací: www.beskydy.cz

function openCmp(event){ event.preventDefault(); event.stopPropagation(); scmp.open(); }}