Lubojaty

Oficiální stránky obce Lubojaty a … :-)

Bít či nebít? Článek Lucie Broskevičové vydaný v MfDnes


07.04.2008 - LUCIE BROSKEVIČOVÁ - Kraj Moravskoslezský - str. 03

Povolení tělesných trestů by bylo zneužitelné

 

Můj, jistě mírně ovlivněný názor: Nepřeji si být ve škole,,mlácena“. A kdo taky ano? Už snad někdy násilí něco vyřešilo? Pokud jsem aspoň trochu dávala pozor v dějepise, tak si troufám tvrdit, že ne. Možná jen s dočasným účinkem, ale rozhodně ne trvale.
Jistě, už to není, co bývalo. Každý chce projevit svůj názor, který je obvykle z velké části mylný. To však posoudíme až s odstupem času. Vydobýt si vedoucí postavení ve třídě špatným chováním k učiteli se v dnešní době tak,,nosí“. Někteří chtějí jen tak naštvat dotyčného učitele, a to se jim s největší pravděpodobností podaří.
Ale opravdu by byla facka východiskem? I přes mou jednoroční zkušenost na nejmenované základní škole, kde jsme ve třídě měli více než jednoho mírně řečeno zlobivého žáka, který by si možná i tu facku zasloužil, tělesné tresty neuznávám. Existuje vůbec něco více zneužitelného než povolení tělesných trestů ve škole? Všichni máme jenom jedny nervy, ale při povolení by se učitelé už neměli na co ohlížet. Neměli by důvod hledat jiná řešení. Nepovolením těchto výchovných metod se dá předejít mnohým neštěstím. Když stále zůstanu u představy povolení, asi těžko by se hledalo jakési vymezení. Byla by snad příručka, jaký trest na co použít?
Byl by to pouze,,krok zpět“ a ten si snad nikdo nepřeje.
Samozřejmě v této otázce hodně záleží na osobě učitele. Někdo snese hodně, jiné zase rozzuří sebemenší neuvážená hloupost. Rozhodně bych si však nedovolila srovnávat tělesné tresty s nutnou obranou učitele. V posledních letech mnohem více než kdy dřív čtu o napadeních učitelů někdy i končících smrtí. Toto bych už ale nepočítala speciálně jako útok na učitele, ale prostě jako útok na člověka.
Nechci tady však citovat trestní právo. Můj názor už zcela jistě vyplynul, tak jen závěrem známá slova:,,Tělesně trestá ten, komu došly argumenty!“

Foto popis|

O autorovi| LUCIE BROSKEVIČOVÁ, Gymnázium Mikuláše Koperníka v Bílovci

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko
 

KATEGORIE - Archiv aktualit, ZajímavostiDuben 18th, 2008

Napsat komentář


Redakce lubojaty.cz si vyhrazuje právo mazat podle vlastního uvážení texty anonymní, urážlivé, agresivní, úmyslně komolené a také zjevné provokace.