Lubojaty

Oficiální stránky obce Lubojaty a … :-)

Mladá fronta DNES 23. července 2010 – Lubojatští pátrají po historii, našli náhrobek starý pět století


náhrobní kámen s nápisem a reliéfem erbuMF DNES Kraj Moravskoslezský

Lubojatští pátrají po historii, našli náhrobek starý pět století

23. července 2010

Nevšední nález v těchto dnech zkoumají archeologové v kostele svatého Jiří v Lubojatech na Bílovecku. Našel se tam náhrobek z 16. století. Kde se tam vzal a komu patřil, zatím archeologové zjišťují.

BÍLOVEC-LUBOJATY Možná víc o dosud neúplně doložené historii středověké sakrální stavby v Lubojatech se brzy dopátrají archeologové. V kostelní věži se totiž našel pískovcový náhrobek ze 16. století. „Narazili jsme na něj, když jsme dělali na odvodnění kostela. Potřebovali jsme se kvůli tomu dostat pod betonovou podlahu pod věží,“ vysvětluje Jan Zuchnický, který společně s Pavlem Lazeckým nález objevili. „Spíš jen z legrace jsme si říkali, že něco objevíme. Ale že opravdu na něco narazíme, jsme nečekali,“ dodává Zuchnický.

Prvotní domněnky obyvatel byly, že se jedná o objevený erb obce. To však záhy vyvrátili archeologové. „Podle nápisu na náhrobku víme, že pochází z první poloviny 16. století a že patřil Bítovským z Bítova. Komu konkrétně z tohoto rodu patří, zatím nevíme. Jméno na náhrobku je totiž ošlapané,“ říká archeolog František Kolář. Dodává, že s výzkumem jsou teprve na začátku, takže toho o neobyčejném nálezu zatím moc nevědí.

„V současnosti pokračujeme se snižováním podlahy. Chceme zjistit, jestli pod náhrobkem není hrobka, nebo zda sem byl přemístěn druhotně, například jako součást dlažby,“ dodává archeolog. Předpokládá, že díky výzkumu nyní odhalí bližší fakta o historii kostela. „Například, zda byla věž součástí kostela již ve 13. století, nebo se jedná o mladší přístavbu, která by narušovala starší pohřby kolem kostela,“ vysvětluje Kolář.

Lubojaty jako takové mají bohatou historii. Jsou vůbec nejstarší historicky doloženou vsí na Bílovecku. Existovaly už roku 1276, kdy je držel Budislav z Lubojat, který ve vsi kostel nechal zbudovat. Fakt, že v tomto období vznikal v Lubojatech kostel, je důvodem k předpokladu, že Lubojaty jako takové už měly několik desetiletí vývoje za sebou. „Oprávněně lze tedy předpokládat, že to bylo několik desetiletí vývoje, které měly Lubojaty k roku 1276 již za sebou. Lze také soudit, že k roku 1276 nebyl ještě kostel ani v sousedním Bílovci, který měl v té době v dobrém případě charakter vsi. To byl patrně důvod k ponechání kostela v Lubojatech. Měl zřejmě sloužit i okolním osadám, respektive vsím, pokud vůbec existovaly, neboť k tomuto datu není ani jediná písemně doložena,“ píše se o historii Lubojat na webových stránkách obce.

Co se bude dít s náhrobkem dál, se podle Jana Zuchnického z místního osadního výboru ještě uvidí. „Je to samozřejmě hodně o penězích. Restaurace vyjde na nějakých padesát tisíc korun,“ říká Zuchnický a dodává: „První myšlenka byla dát jej pod sklo a nasvětlit. Archeologové ale upozorňují, že se jedná o finančně i provozně značně náročnou záležitost a navrhují náhrobek zrestaurovat a instalovat na boční zeď v interiéru věže.“

Archeologický výzkum je však teprve na začátku, takže kdoví, co dalšího zajímavého se Lubojatští o historii své obce dozvědí.

***

FAKTA Co se našlo Jedná se o pískovcový náhrobek z 16. století, který patřil Bítovským z Bítova. Komu konkrétně ale patřil není jasné, jméno na náhrobku je totiž ošlapané. Na začátku července ho objevili Pavel Lazecký a Jan Zuchnický z Lubojat, kteří se zde pustili do odvodnění obvodových zdí. Náhrobek byl nalezen ve vstupních prostorách kostela. Archeologům teď pomůže zjistit další fakta o historii této památky.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko
Autor:
 Iva Jalůvková

KATEGORIE - Archiv aktualit, Kroniky a historie, Naše činnostČervenec 23rd, 2010

Napsat komentář


Redakce lubojaty.cz si vyhrazuje právo mazat podle vlastního uvážení texty anonymní, urážlivé, agresivní, úmyslně komolené a také zjevné provokace.